Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast iść do kręgarza, odwiedź fizjoterapeutę

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Przez lata ludzie korzystali z porad kręgarzy. Ale dzisiaj wizyty u takich ludzi są bezmyślnością – mówi dr Maciej Dzierżanowski, fizjoterapeuta.

Popularny kręgarz „leczy” bóle kręgosłupa. Pociągnie za nogę, powykręca szyję. Czasami nawet wydaje się, że osiągnął doskonałe efekty, bo „pacjent” odczuwa wyraźną ulgę po wizycie u niego. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że taki człowiek może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. A bywa i tak, że okalecza i pogłębia chorobę.

Fizjoterapeuci zajmujący się terapią manualną mówią, że nic tak nie działa kojąco, jak dotyk. I ich praca jednak nie ma nic wspólnego z cudami. Jest oparta na wiedzy medycznej, czyli znajomości anatomii i fizjologii. – Wiemy, jak nie zaszkodzić pacjentowi – mówi Dzierżanowski, który jednocześnie jest wykładowcą w Collegium Medicum w Bydgoszczy i uczy studentów technik leczenia. – Jeśli się nie wie dokładnie, jakie są zależności pomiędzy szkieletem, nerwami obwodowymi i mięśniami to bardzo łatwo jest wyrządzić komuś krzywdę. Niestety, wielu kręgarzy nie ma żadnej wiedzy. Działają na tzw. wyczucie i bywa, że po wizycie u nich pacjent ma większe problemy niż przed wizytą. Zdarzają się też przypadki, gdy po takim „leczeniu” pozostaje już tylko spotkanie z neurochirurgiem i operacja. A to zazwyczaj ostateczność. Naszym zadaniem jest takie działanie, aby jak najdłużej pacjent pozostał sprawny bez ingerencji skalpela. I oczywiście poprawiał tą sprawność – dodaje Dzierżanowski.

Dlaczego więc nadal jest tak wielka popularność kręgarzy w naszym regionie? Zapewne wynika to z naiwności ludzkiej i niestety, z małej dostępności do specjalistów. Zanim lekarz prawidłowo zdiagnozuje schorzenie, a potem trafi się do terapeuty mija długi czas. Ludzie cierpiący z bólu, szukają pomocy u kogoś, kto zapewnia, że potrafi ich uzdrowić. Czy warto jednak wierzyć w cudowne moce kręgarzy w XXI wieku? Dobry fizjoterapeuta, specjalizujący się w prowadzeniu terapii manualnej potrafi zdziałać prawdziwe cuda, które swoje źródło mają w rzetelnej wiedzy medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto