Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ach ten sentyment do zielonych książeczek

Redakcja
Uczelnie mogą zrezygnować z papierowych indeksów i zastąpić je ich elektronicznymi. Wcale się jednak do tego nie śpieszą.

Dzięki tej zmianie studenci nie musieliby już biegać po wpisy z poszczególnych przedmiotów, a uczelnie nie powielałyby prowadzonej dokumentacji. Bo od dawna większość z nich prowadzi ją zarówno w internetowej jak i papierowej formie. Potwierdzeniem zaliczenia egzaminu byłby jedynie protokół sporządzony przez wykładowcę.

Po wpis trzeba się pofatygować

- Na razie skończyliśmy wdrażanie systemu “usos web”. Jest to nie tylko elektroniczny indeks, ale cały system komunikacji między studentem a uczelnią. Są tam m.in. informacje o ocenach, decyzjach dziekana czy przyznanych stypendiach - wymienia Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Ale po wpis do indeksu, student musi się nadal sam pofatygować. “Usos web” doskonale współgra z tradycyjnymi indeksami, z których na razie nie zamierzamy rezygnować - stwierdza.

Sentyment do tradycyjnej zielonej książeczki zwycięża na razie także na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. - Jesteśmy tradycjonalistami - przyznaje dr Wojciech Chmara, asystent rektora UTP. - Od pół roku wdrażamy system elektronicznej obsługi studentów, ale nie zamierzamy na razie rezygnować z papierowych indeksów - wyjaśnia.

Elektroniczne indeksy wprowadzono za to na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Collegium Medicum. - Studenci pierwszego roku mają już tylko internetowe indeksy - potwierdza Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Jest to duże ułatwienie dla żaków, ponieważ nie muszą biegać po wpisy. Ale czy system ten się sprawdzi, przekonamy się dopiero po pierwszej sesji - przyznaje.

Najpierw przetestują wirtualnie

Do wprowadzenia e-indeksów przymierza się także Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy. - Już od siedmiu lat prowadzimy wirtualny dziekanat, który funkcjonuje jako dodatek do tradycyjnego indeksu - mówi Monika Żuchlińska, rzeczniczka KPSW. - W przyszłym roku akademickim planujemy jednak pilotażowo wprowadzić e-indeksy na jednym kierunku. Zobaczymy, jak się sprawdzą.

Do papierowych indeksów sentyment mają sami żacy. - Przez pięć lat nauki zawsze go miałem. Myślę, że dla większości stał się symbolem studiowania - stwierdza Mateusz Piotrowski, student piątego roku politologii na UKW. - Myślę jednak, że e-indeksy ułatwią pracę studentom i wykładowcom. A dla przyszłych roczników zielona książeczka pewnie nie będzie miał żadnego znaczenia.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto