Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym gasić pragnienie małego dziecka?

Redakcja
Dbamy o to by na talerzu naszego dziecka pojawiały się zdrowe, pożywne posiłki, ale często zapominamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu dziecka. A przecież woda jest głównym składnikiem naszego ustroju!

Organizm noworodka zwiera 75-80% wody, rocznego dziecka 65%. Z wiekiem ilość wody w ciele zmniejsza się. Ale woda to nie tylko budulec. Również transport składników odżywczych do każdej komórki organizmu możliwy jest dzięki rozpuszczeniu tych substancji w wodzie. Woda odżywia i oczyszcza, dlatego pamiętajmy o codziennym wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Małe dziecko powinno wypijać około litra płynów dziennie. Najlepiej serwować małym dzieciom wody stołowe-produkowane na bazie naturalnych wód źródlanych i wzbogacane ściśle określaną ilością związków mineralnych lub naturalne wody mineralne.

Ważny jest prawidłowy wybór wody. Unikajmy jak ognia wód słonych (zawierają powyżej 1000mg NACL/dm3), ponieważ nadmiar sodu w diecie dziecka może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego w starszym wieku. Dobrym wyborem będzie butelkowana woda mineralna nisko sodowa tzn.: zawierająca poniżej 20 mg Na/dm3, posiadająca pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Szalenie istotne jest używanie właściwej wody do przygotowywania mieszanek mlecznych. Powinna to być woda nisko sodowa, zawierająca azotany do 10mg/l, azotyny- 0,02 mg/l, fluor 1,5 mg/l, siarczany- 200mg/l oraz mangan w ilości do 0,2 mg/l. Przed zakupem wody czytajmy zawsze etykiety. Bardzo niebezpieczne jest podawanie dziecku wody studziennej, która może być w znacznym stopniu zanieczyszczona azotanami i azotynami.

Alternatywą dla szklanki wody może być porcja soku jarzynowego czy owocowego. Pamiętajmy jednak, by nie podać więcej niż 100-150ml soków na dzień. Nadmiar soczków może spowodować zaburzenia łaknienia, a także wywołać biegunkę osmotyczną tzw. biegunkę pędraków. Gdy zauważymy, że dziecko oddaje kilka luźnych, niestrawionych stolców tylko w ciągu dnia, a zachowuje prawidłową masę ciała, koniecznie zmniejszmy ilość soków w codziennie diecie i zastąpmy je wodą mineralną. Równie ważne co ilość soków podawanych dziecku jest ich jakość. Zdecydowanie polecam serwowanie niemowlętom i małym dzieciom soków przeznaczonych specjalnie dla nich. Te soki znacznie różnią się od zwykłych soków w kartoniku czy samodzielnie przygotowywanych w naszej kuchni. Po pierwsze soki przeznaczone dla dzieci powstają z owoców/warzyw nie pryskanych środkami chemicznymi. Są to owoce, które dojrzewały na słońcu i dzięki temu są naturalnie słodkie. Zwykły sok w kartoniku zawiera często znaczne ilości cukru, a owoce czy warzywa pochodzą z plantacji, gdzie stosuje się opryski chemiczne. Poza tym sok dla dzieci w odróżnieniu od tego w kartonie jest zawsze bardzo dokładnie przebadany pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Dobry wybór to herbatki owocowe i ziołowe podawane bez dodatku cukru. Napar z rumianku, kopru włoskiego czy kminku poprawi trawienie i ułatwi usuwanie gazów jelitowych, a także uspokoi maluszka w czasie ząbkowania czy kolki. Herbatka z borówki (czarnej jagody) jest bardzo pomocna w biegunkach.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto