Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Collegium Medicum. CM zadba o środowisko

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Kilka dni temu rozpoczęły się prace na pierwszym z obiektów Collegium Medicum. Rusztowania stanęły przy budynku na Rondzie Jagiellonów.

To duża inwestycja, do której przygotowania rozpoczęły się już w 2007 roku. Wtedy właśnie władze uczelni zleciły opracowanie audytów energetycznych oraz dokumentacji projektowej. Wszystkie analizy ekonomiczne wskazywały na to, że nakłady poniesione na ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien oraz modernizację instalacji ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz instalacji elektrycznej w krótkim czasie przynoszą wysokie efekty ekonomiczne, czyniąc inwestycję opłacalną i generując oszczędności w gospodarowaniu energią.

To był impuls do szukania źródeł finansowania tej inwestycji. Taka możliwość pojawiła się w pierwszym kwartale 2009 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”.

We wniosku był nie tylko ujęty budynek przy ulicy Jagiellońskiej, ale również inne budynki dydaktyczne i dydaktyczno-administracyjne uczelni oraz obiekty Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

Projekt zyskał pozytywną opinię i dzięki temu otrzymał duże środki finansowe na tą inwestycję. W lipcu tego roku Uczelnia zawarła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dostała na ten cel dotację. Projekt o łącznej wartości 21 019 806,47 zł został wsparty funduszami strukturalnymi w wysokości 8 459 544,96 zł, stanowiącymi 50% wydatków kwalifikowanych netto. Pozostałe środki stanowią wkład własny uczelni.

Dzięki temu stanie się możliwe przeprowadzenie prac w 16 obiektach o łącznej powierzchni całkowitej 34378m2. Będzie to 6 budynków Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i 10 Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy (im. J. Biziela na ulicy Ujejskiego 75).

Realizacja projektu przyczyni się do znacznego zmniejszenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynków i podgrzewanie wody, do osiągnięcia oszczędności energii cieplnej oraz elektrycznej na poziomie 4.236 MWh/rok oraz uniknięcia emisji CO2 na poziomie 1,61 tys. ton.

Pierwsze prace już ruszyły. Jak mówi Zastępca Kanclerza ds. Techniczno-Administracyjnych Collegium Medicum Grażyna Rybińska - podjęte działania sprawią, że budynek odzyska swoją świetność. Ocieplone ściany będą wykończone cienkowarstwowym tynkiem akrylowym o fakturze nakrapianej z odtworzeniem boniowania i elementów dekoracyjnych elewacji tj. gzymsy, zwieńczenie cokołu oraz boniowanie narożników ryzalitów. Zmodernizowane zostanie wejście główne i schody zewnętrzne, powrócą kule granitowe na istniejących cokołach. Zostanie również odrestaurowany taras nad wejściem głównym. Wykonawca wyłoniony w drodze postępowania przetargowego ma zakończyć prace jeszcze w tym roku – dodaje Rybińska.

Do 2015 roku objęte zostaną termomodernizacją kolejne obiekty Collegium Medicum oraz Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy.

tekst: Dorota Kowalewska

Zobacz też:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto